top of page
 • יש הטוענים שטיפולים אסתטיים הם טיפולים מיותרים המובילים נשים וגברים להיראות "מוזרים" ביחס לגילם."
  עשרות ומאות מיליוני נשים וגברים ברחבי העולם אינם טועים. ניתן לשפר, להצעיר ולייפות באופן שייראה טבעי ולא בחוסר פרופורציה לגיל ולמראה של יתר הגוף. טיפול בקמטים הוא מזמן טיפול שכיח ומקובל שלא מתביישים בו. ובסופו של דבר המטופלת היא שקובעת בעצת צוות המרפאה את התוצאה הסופית.
 • האם לא כדאי פשוט לעשות ניתוח פלסטי למתיחת/הרמת פנים/עפעפיים וכיוב'?
  שום דבר בניתוח פלסטי אינו "פשוט". מומלץ לעשות ניתוח כשההתוויה הרפואית לכך היא ברורה ולאחר שכל האופציות האחרות מוצו. מצופה מהרופא אליו את פונה לאבחן האם טיפול בהזרקות יועיל לך, לא ישפר או שעלול אף להזיק לך. אם נראה כי קיימת אינדיקציה לניתוח והסיכונים נלקחו בחשבון – הטיפול המומלץ הוא ניתוח ויש להפנות לכירורג פלסטי מומחה. בהיעדר התוויה חד משמעית לניתוח, הוכח כי טיפול בהזרקות יכול לשפר משמעותית, לדחות ואף לסייע למטופל/ת להימנע מניתוח.
 • האם ניתן להזריק בכל גיל?
  לא. מומלץ שלא להזריק בוטוקס מעבר לגיל 65 בשל דלדול השריר אותו אנו רוצים לשתק ועל כן ירידה בסיכוי להעלמת קמטים. בנוגע להזרקת חומצה היאלורונית למילוי קמטים – אין הגבלת גיל, אולם אנו בליעד קליניק מקפידים כי מטופלות שגילן צעיר מגיל 18, אשר מעוניינות למשל לעבור עיבוי שפתיים,תגענה בליווי הורה לקבלת הסבר מפורט על הטיפול המבוקש ומשמעותו.
 • לצורך העלמת קמטים הטיפול הוא הזרקת בוטוקס בכל אזור בפנים.
  לא. המושג "העלמה" בהקשר לקמטים אינו מדויק ועלול ליצור ציפיות בלתי אפשריות. המושג הנכון הוא "טשטוש". עם זאת, לעיתים כשמדובר בקמטוטים הקמטים עשויים ממש להיעלם לאחר טיפול. בכל מקרה, הטיפול בבוטוקס ייעודי בעיקר לטשטוש קמטי ההבעה: "קמטי הזעף" בין הגבות, "קמטי ההפתעה" במצח וקמטי "רגלי העורב" בצידי העיניים. באזורים אחרים בפנים ההמלצה היא להזריק חומרי מילוי.
 • עדיף להזריק חומרי מילוי קבועים שיחזיקו מעמד לאורך שנים ויחסכו הזרקות חוזרות ויקרות בעתיד.
  בשום אופן לא. מחקרים וניסיון רב שנים מוכיחים כי חומרים קבועים כגון סיליקון, ביואלקמיד, ארטיקול ואחרים, שהוזרקו בעבר למטרת פיסול ועיצוב שפתיים למשל, מסכנים את המטופלת משום שחומרים אלו הם חומר זר לגוף וכן קיימת סכנה לנדידה שלהם מאזור ההזרקה. בנוסף, לאורך השנים הגוף משתנה, המודה משתנה והטעם שלנו משתנה ועל כן לא סביר להזריק חומר שהדרך להסירו יום אחד מהגוף היא לרוב באמצעות ניתוח פלסטי (ממנו רצינו להימנע מלכתחילה).
 • בוטוקס וחומרי מילוי הם חומרים מסוכנים לגוף.
  בפירוש לא. רוב החומרים הקיימים בשוק ומותרים להזרקה הם חומרים שאושרו על ידי רשויות הרגולציה האמריקאית (FDA), האירופאית (EMA) ומשרד הבריאות בישראל. בליעד קליניק מוזרקים אך ורק חומרים איכותיים שעברו אישור רגולטורי מתאים. על המטופלת לדרוש מהרופא המטפל לקבל הסבר על החומר שאותו הרופא מזריק לה ולוודא שמדובר בחומר באריזתו המקורית ובתוקף. לגבי הזרקת בוטוקס, זה נכון שמדובר ברעלן, אולם במינונים המזעריים ובשכבת העור שהוא מוזרק אליה אין חשש מפיזור סיסטמי שעלול להיות מזיק. בכל מקרה חשוב לטפל בהתאם להתוויה הרפואית ובידי רופא שהוכשר והוסמך לכך.
 • האם טיפול בבוטוקס מייתר טיפול בחומרי מילוי אחרים, ולהיפך?"
  לא. לכל אחד מהחומרים הללו התוויה רפואית משלו והתאמה לאזור הזרקה אחר בפנים. טיפול בבוטוקס אינו מחליף הזרקה של חומצה היאלורונית למילוי קמטים והוא בוודאי אינו מתאים לפיסול ולעיצוב שפתיים, כפי שחומצה היאלורונית אינה האמצעי המתאים לטשטוש קמטי ההבעה באזור המצח למשל.
 • האם להזרקות בוטוקס וחומרי מילוי יש תופעות לוואי וסיכונים?
  בוודאי שיש. לכל חומר או תרופה יש תופעות לוואי וכל פרוצדורה רפואית כרוכה בסיכון כלשהו. חובת הרופא להסביר למטופלת את הסיכונים הכרוכים בפרוצדורה ולהחתים על טופס הסכמה מדעת כי סיכונים אלו מובנים להם.
 • מי קובע כמה מזרקים יש להזריק?
  טיפול בקמטים הוא לרוב טיפול מותרות שאין חובה לבצעו. על כן, מגוון טיפולי האסתטיקה ניתנים במסגרת פרטית ומותאמים לרצון המטופלת. על הרופא להציע למטופלת את התוכנית שתוביל באופן המיטבי לתוצאה בה היא מעוניינת. בסופו של דבר ההחלטה היא בידי המטופלת ובתנאי שהבינה שעלולה להתקבל תוצאה תת-מיטבית אם החליטה שלא להזריק את מספר המזרקים שהומלץ לה.
 • האם יש הגבלה בכמות המזרקים שניתן להזריק לכל אזור?
  בהחלט. התוצאה חייבת להיות אסתטית ובפרופורציה לאזור אליו מזריקים. לעיתים יציע הרופא תוכנית טיפולים הדרגתית, למשל בעיבוי שפתיים או במילוי שקעים מתחת לעיניים על מנת שלא להכביד בכמות החומר אותו מזריקים בפעם אחת.
 • האם רק כירורג פלסטי או רופא עור מורשה לבצע טיפולים בתחום הרפואה האסתטית?
  בקשר לשאלה זו קיימים פרסומים סותרים ולעיתים מבלבלים בתקשורת. זה אך טבעי שעמדת האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, הנה להילחם בניסיון הטבעי להתאים את ההיצע לביקוש, אולם מבחינה חוקית משרד הבריאות מתיר לכל רופא בעל רשיון לעסוק ברפואה בארץ לבצע הזרקות בוטוקס וחומצה היאלורונית. ברור שחובת המטופלת לבחון האם הרופא אליו היא הגיעה לייעוץ ולטיפול הוא אכן רופא והאם עבר הכשרה והסמכה מתאימה מאחד המרכזים המוכרים ללימודי רפואה אסתטית לעסוק בתחום.
bottom of page